SAM Çalışması (Yazılım Varlık Yönetimi) ile Siber Güvenlik Tehditlerine Karşı Yeni Bir Savunma Sistemi

SAM Çalışması (Yazılım Varlık Yönetimi) ile Siber Güvenlik Tehditlerine Karşı Yeni Bir Savunma Sistemi

Siber güvenlik tehditleriyle mücadele etmek için şirketler milyonlarca doları kötü amaçlı yazılım koruması, güvenlik duvarı ve güvenlik danışmanlığı için harcıyor. Yine de bu pahalı önlemlere rağmen çoğu şirket en büyük güvenlik açıklarının farkında değil. Çünkü siber suçlular sisteminize nasıl sızabileceklerini biliyorlar. Bunun için güçlendirilmiş güvenlik sistemlerinde boşa çaba harcamak yerine aşağıdaki noktalarda sızmaya çalışıyorlar. Ayrıca istatistikler onların başarılı olduklarını da gösteriyor.
1. Göz ardı edilen arka kapıları,
2. desteksiz veya onaylanmamış bir yazılım,
3. terk edilmiş kullanıcı kimlikleri,
4. zayıf parola koruması
5. bir BT analistinin masasındaki yönetimsiz sunucu gibi önem gösterilmeyen kapılar.
2021 de, dünya çapında siber hasarların 6  trilyon $ a ulaşması bekleniyor.

Elbette şirketler yönetemediklerini koruyamazlar. Mücadele etmek için, kuruluşlar kendi altyapılarının güncel bir envanterinin olup olmadığını, nasıl kullanıldığını, kimin kullandığını ve güncel olup olmadığını sorgulamaları gerekir. İşte yazılım varlık yönetimi size bu noktada yardımcı olabilir.

SAM Çalışması Neden Önemlidir?

Kapsamlı bir varlık yönetimi, etkili bir BT altyapısı hizmeti ve siber güvenlik yönetimi programı için gereklidir. SAM çalışması, bir kuruluşun donanım ve yazılım envanterinin belirlenmesi, kullanımı ve riskleri hakkında kapsamlı bir görünüm sunan, sonuçta kuruluşların maliyetleri ve kaynakları düzenlemelerini, iş ve yasal riskleri yönetmelerini ve BT yatırımlarını iş gereksinimlerine göre ayarlamasını sağlayan kanıtlanmış bir süreçler setidir.

Etkin SAM çalışması, kullanılmayan cihazların ve uygulamaların sayısı, konum ve garanti durumlarının yanı sıra gereksiz ürün maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilecek bilgiler sağlar. Bütçe aracı olarak SAM, sahip olunan ve kullanılan yazılım lisansları arasındaki tutarsızlıkları tespit eder ve şirketlerin akıllıca yatırım yapmalarını ve kullanmadıkları lisanslar için para ödememelerini sağlar. SAM çalışması ile, güvenlik açısından yaşam sonu ürünlerinin kullanımdan kaldırılmasını ve ürün güncellemeleri ile güvenlik düzeltme eklerinin zamanında uygulanmasını sağlayarak kuruluşların olası tehditleri tanımlamasına ve karşı koymasına yardımcı olur.

SAM Çalışması ile Siber Güvenlik için Bir Adım Daha Atın

Microsoft’ta, siber güvenlik değerlendirmelerini SAM’ e entegre etmenin bu teklifin değerini arttırdığını biliyoruz. Siber güvenlik değerlendirmeleri için SAM çalışması, kurumların siber risklerin azaltılması konusunda daha proaktif olmalarını sağlar, böylece güvenlik tehditlerine cevap vermek için daha az, iş hedeflerine ulaşmak için daha fazla zaman harcarlar.

Siber güvenlik değerlendirmesi için bir SAM Çalışması, siber riskleri en aza indirmek için doğru işlemlerin uygulanıp uygulanmadığını hızlı bir şekilde belirlemek için mevcut yazılım / donanım dağıtım ve kullanımını, operasyonel süreçleri ve yazılım sürümlerini kapsayan kapsamlı bir BT altyapı analizi sağlar. Buna ek olarak, şirketlere siber güvenlik rehberliği ve en iyi uygulamaları sağlar.

Bir siber güvenlik değerlendirmesi için bir SAM Çalışmasının faydaları:

  • Potansiyel risk, dolandırıcılık ve sistem açıkları olan alanların belirlenmesi
  • Siber saldırılarla mücadelede ve verimliliğin arttırılmasında maliyet tasarrufu
  • Yazılım varlıklarının ve güvenilir siber güvenlik uygulamalarının daha güvenli yönetimi
  • Bilinen güvenlik açıklarını gideren daha esnek bir BT altyapısı oluşturmanın yol haritası
  • Mevcut en iyi endüstri uygulamalarını ve teknolojilerini kullanarak saldırılara karşı daha etkili savunma

İşte, siber güvenlik için SAM’in kuruluşların güvenlik risklerini azaltmasına yardımcı olduğu bazı pratik yöntemler.

Belirlenen Güvenlik Riskleri

SAM, kuruluşların bölgelere, bölümlere veya diğer kategorilere göre alan kurmalarını sağlar. Makineleri ve kullanıcıları belirli konumlarla eşleştirme yeteneği, güvenlik risklerini saptamaya yardımcı olur ve envanter alt kümelerinin kaçırılmamasını sağlar. Bir servis kesintisi olması durumunda, organizasyonun sorunu hızlı bir şekilde çözmek için ihtiyaç duydukları detaylarına sahip olacağı ve kesintinin etkisini ve riskini en aza indireceği anlamına gelir.

Yetkisiz Erişimlerin Tespiti

IP adreslerini yakalamak, müşterilerin ve SAM iş ortaklarının anlamsızlıklarını veya lisans verilerini belirlemelerine yardımcı olur. Örneğin, bir kuruluş çalışanı olmayan bir ülkeden bir IP adresi görürse, izinsiz bir kullanıcının ağınızda olması muhtemeldir. Bu potansiyel aykırı değerleri belirleme yeteneğine sahip olmak gönül rahatlığı sağlayabilir ve bir müşteri ağının ve verilerinin güvenliğini destekleyebilir.

Veri Kaynaklarının Çapraz Kontrolü

Bir müşterinin birden fazla lokasyonu varsa, makine adı, IP adresi gibi ayrıntılarının doğru şekilde tespit edilip edilmediğini anlamak önemlidir. Örneğin, belirli bir konumdaki çalışan sayısını lisans verilerine göre ayarlamak için bir insan kaynakları veri tabanı kullanılabilir. Envanter rakamları çalışan verileriyle aynı sayıda değilse, verilerle veya lisansların sayısıyla ilgili bir sorun olabilir.

Aslında, SAM, tüm dünyadaki kuruluşların BT kaynakları ile daha fazla başarı elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

Örnek-1 7.000’den fazla çalışanı ile Carlsberg Grubunun Baltika Bira Fabrikaları daha da büyüdü.  BT altyapısını optimize etmenin yollarını aramaya başladılar. SAM, güvenlik risklerini azaltan ve operasyonları kolaylaştıracak güvenilir ve ölçeklenebilir bir BT yol haritası çözümü uyguladılar. Yıllık 100.000 $ ‘lık bir tasarruf etmelerini sağladılar. Baltika Bira Fabrikaları Doğu Avrupa BT Başkan Yardımcısı Herman Epstein’a göre, “SAM Çalışması, son derece etkili bir optimizasyon aracı olduğunu kanıtladı.  Şimdi mevcut yazılımların, hangi bulut teknolojilerini satın alacaklarını ve onu desteklemek için, nasıl kullanılacağını anlamak için düzenli olarak SAM Çalışmalarını sürdüreceğiz.” dedi.

Örnek-2 Kanadalı elektrik şirketi Alectra’nın SAM değerlendirmesinin ardında farklı bir iş nedeni vardı.  Alectra’nın liderleri, güvenli büyümenin yolunu açmak, hissedarlar, müşteriler ve toplum için sürdürülebilir değer yaratmak için mevcut BT kaynaklarının daha eksiksiz bir raporuna ihtiyaç duyuyorlardı. SAM çalışması, şirkete envanterinin tam ve sağlıklı olarak çıkarılmasını ve nasıl finansal tasarruflar yapacaklarını su yüzüne çıkardı, siber güvenlik risklerini azalttı ve daha etkin hale getirip ilerlemesine yardımcı olan stratejik, bulut tabanlı çözümleri belirledi.

Örnek-3 Önemli bir şeker üreticisi olan Mitr Phol Group, son zamanlarda yazılım dağıtımlarını ve yönetimini merkezileştirmek ve birden fazla işletme biriminde yönetimi iyileştirmek için BT sistemlerini konsolide etti. Kurulan SAM süreçlerinin değerini artırmak için şirket Tayland’da Microsoft ve bir SAM ortağı ile siber güvenlik değerlendirmesi için SAM yapan ilk kişi oldu.Yazılım kullanımını optimize etmenin yanı sıra, etkileşim, her üç ila altı ayda bir gerçekleşen bilgisayar yenileme döngüsünü kolaylaştırmak için Mitr Phol’u etkinleştirdi ve her döngü 500-1.000 makine değiştirdi. Şirket şimdi neyin değiştirilmesi gerektiğini anında görebiliyor ve lisans inceleme süresini iki aydan bir haftaya indirdi. SAM ayrıca Mitr Phol’u daha etkili siber güvenlik programlarını uygulayacak şekilde konumlandırdı. Şirket hassas verileri korurken sistem güvenlik açıklarını ve güvenlik risklerini hafifletti. Mitr Phol’daki BT Başkan Yardımcısı Santi Siritaweechai’ye göre, “Siber güvenlik değerlendirmesi için SAM’dan elde edilen sonuçlar, bir sonraki adımları açıkça ortaya koyuyor ve gelecekteki siber güvenlik tehditlerini önlemek için açıkları belirliyor”.

SAM Çalışması, şirketinizin güvenlik stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.