SharePoint 2019 ile 6 yeni gelen ve 6 giden özellik

SharePoint 2019 ile 6 yeni gelen ve 6 giden özellik

SharePoint kıdemli teknik müdürü Bill Baer, 2018 başlarında Microsoft’un, SharePoint 2019’a getirmeyi amaçladıkları bazı yeni özelliklerin bir özetini paylaştı.  Ön izleme sürümünün yalnızca fikir olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve yayınlanan sürümle beraber başka özelliklerinde eklenebileceğini bildirdi.

Bu haber SharePoint 2013 ve 2016 sürümlerinde karşılaştığımız genel heyecanı oluşturmadı. Bunun sebebi, 2016 sürümünden ve SharePoint Online’ın kullanıma sunulmasından bu yana, on-premises sürümüne gelen güncellemelerin çoğunun, Microsoft’un düzenli olarak yeni özellikler ile güncellediği çevrimiçi sürümünde bir karşılığı bulunmasıdır.

Baer açıklamasında, “SharePoint Server 2019’u SharePoint Server 2016 da yaptığımız gibi aynı çekirdek platform olarak oluşturduk. Bu ikili arasındaki benzerliklerin fark edilmesi bizim için sürpriz olmayacak. SharePoint Server 2019, hem sezgisel hem de bu yapıya tanıdık kullanıcılar için yeni ve modern deneyimler sunacak” dedi.

SharePoint On-Premises hala Popülerliğini Koruyor

Nintex 2017 anketinin sonuçlarında SharePoint ‘in on-premises sürümlerinin hala yaygın olarak kullanıldığı sonuçlarına ulaşıldı. SharePoint Online ve SharePoint 2016’nın her ikisi de 2017’de önemli bir kullanıma sahipti. SharePoint on-premises dağıtımda yüzde 67’lik bir artış yaşarken, SharePoint Online dağıtımları ise yüzde 167 oranında artmıştır. Bu artışlara, Office 365’in kullanımında yüzde 35’lik bir artış eşlik etmiştir.

Microsoft, müşterilerin SharePoint 2010 ve 2013’ten bulut a geçmesine yardımcı olacak bir içerik taşıma aracı yayınlamıştı. Bulut güvenliği sorunları ve buluta geçiş zorlukları dahil olmak üzere birçok sebepten dolayı on-premises sürümle devam eden işletmeler var.

SharePoint 2019 3 Alana Odaklanıyor

Baer, ​​SharePoint Server 2019 Ön izlemenin, SharePoint Server 2019’un kapsamını, ölçeğini ve güvenilirliğini tanımlamaya yardımcı olacak yeni bir yatırım kümesine ilk bakışını sağladığını belirtti. Gelecek daha fazla özellik vaat etmesine rağmen, ana unsurlar ve yükseltmeler belli bir ölçüde netleşti. Ve üç farklı temaya dayanıyorlar:

 • SharePoint Online aracılığıyla geliştirilen kullanıcı deneyimleri.
 • Tüm tarayıcılarda ve cihazlarda içerik etkileşimi.
 • Güçlü ölçekleme güvenliği ve uyumluluk özellikleri.

SharePoint taşıma uzmanı Dux Raymond “SharePoint Server 2019, tüm kullanıcılara gelişmiş bir hybrid deneyim sunuyor. Ayrıca, SharePoint Online’ın tüm iyi özellikleri artık modern siteler, iletişim siteleri ve hub siteleri de dahil olmak üzere on-premises kullanıcılar için kullanılabilir” dedi. En önemlisi, OneDrive ın yeni ve güçlü senkronizasyon özelliği SharePoint’ in uçtan uca tek-boyutta bir çözüm olmasını sağlıyor.

Kaliforniya merkezli BPM yazılım sağlayıcı CEO’su Jesse Shiah, “Yıllarca SharePoint’i on-premises kullanan pek çok kuruluşun bazı sorunlarına bir çözüm üretemedi. Örnek vermek gerekirse; Office 365’e kolayca geçiş yapamayan iş akışları ve formlar gibi iş uygulamalarında özel geliştirmeler sorun yaratabiliyordu. Neyse ki tüm bunlar SharePoint 2019 ile hayatımıza yeni girecek iş akışı yöneticisi ile son bulacak.” dedi

SharePoint 2019’a yeni eklemeler

Aşağıdakiler, yeni eklemeler, onaylanmamış veya kaldırılmış özelliklerin kapsamlı bir listesi değildir. Onaylanmamış özellikler, SharePoint’ in artık yatırım yapmadığı ve gelecekte kaldırabileceği özelliklerdir. Kaldırılan bir özellik ise artık Microsoft tarafından SharePoint Server 2019 Genel Ön izlemede desteklenmemektedir. Birçok durumda, özellik aslında üründen kaldırılmış, ancak bazı durumlarda hala mevcut olabilir. Genel olarak, eklenen özellikler Microsoft’un “modern deneyimi” veya “ilgi uyandıran, esnek, mobil ve kullanımı daha kolay” olan deneyimleri yansıtır.

 1. SharePoint Ana Sayfası

SharePoint ana sayfası, kullanıcıların kuruluş içindeki SharePoint sitelerini kolayca bulabilecekleri ve erişebildikleri yerdir. Kullanıcılar, takip ettikleri sitelerden veya önerilen sitelerden de haberleri burada bulacaklardır. Ayrıca, yöneticiler ana sayfadan site oluşturabilirler.

 1. Listeler ve Kütüphaneler

Yeni ön izleme, ekip sitelerindeki listeler ve kütüphaneler için modern deneyimleri içermektedir. Varsayılan listeler ve kütüphane deneyimi, en yaygın görevler için optimize edilmiş olup, kullanıcıların komut çubuğunu kullanarak dosyaları kopyalayıp taşıyabilmelerini, belgeleri pin gibi ekleyebilmelerini, dosyaları bağlantı olarak ekleyebilmelerini, kolayca filtrelemelerini, sıralayabilmelerini ve biçimlendirmeleri sütunlara uygulayabilmelerini sağlar.

 1. Yeni Takım, Site Sayfaları

İletişim siteleri haberleri paylaşmak, bir hikaye görüntülemek veya başkalarına mesaj göndermek için kullanılan sitelerdir. Yeni Hero web partın, en önemli içeriğe dikkat çekmek için resim, metin ve bağlantılarla beş adede kadar öğeyi görüntüleyebilme olanağı sağlar.

 1. Yeni Sayfalar

Yeni sayfalar, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen web partlar kullanılarak oluşturulmuştur. Kullanıcılar dokümanlar, videolar, resimler, site etkinlikleri ve Yammer özet akışları ekleyebilir. Kullanıcılar Excel, Word ve PowerPoint dokümanlarını kullanabilecek ve video içeriklerini de ekleyebilecekler.

 1. Modern Arama Deneyimi

SharePoint 2019, yeni bir arama deneyimi ile geliyor. Modern arama deneyiminde, kullanıcılar yazmaya başlamadan önce sonuçları görüyor ve sonuçlar yazdıkça güncelleniyor. Arama sonuçları sayfası, türüne göre gruplandırılmış arama sonuçlarına dair genel bir bakış sunuyor.

 1. Listeler

Yeni listeler, bireylere ve ekiplere yapılandırılmış veriye erişme, paylaşma ve iş birliği yapma ve iş süreçlerini desteklemek için diğer sistemlerden bilgileri SharePoint’e taşıma olanağı sağlıyor. SharePoint 2019 listeleri, insanların bilgileri nasıl oluşturduğunu, düzenlendiğini ve etkileşimde bulunduğunu basitleştirme konusunda yardımcı oluyor.

SharePoint 2019’da Sonlandırılan 6 Özellik

SharePoint, esas olarak intranet oluşturmak için kullanılsa da aslında her zaman birlikte çalışmaya odaklanmıştır. SharePoint 2019, insanlara dosya, liste ve kütüphaneler üzerinde birlikte çalışmanın yanı sıra yeni nesil mobil ve akıllı intranetler sağlamaya yardımcı olmak için yeni özellikler sunuyor. Bununla birlikte, sürüm notlarına göre, bir dizi özellik şu an yolda. Bunlar:

 1. Toplu Haber Bülteni

Mevcut toplu haber kaynağı özelliği, SharePoint 2019’da salt okunur olacak. Newsfeed özelliğini uygulama seçeneği de bu sürümden ileride kaldırılacak.

 1. Özel Yardım

SharePoint’ teki mevcut yardım altyapısı da gelecekte kaldırılacak. Bu sürümde, on-premises çiftlikte kurulmakta olan yardım koleksiyonlarına dayanan Microsoft eski on-premises SharePoint yardım altyapısı güncelleştirilecek ve içeriği Office 365 ile eşitleyecektir.

 1. SharePoint Designer 2013

Daha önce Microsoft Office SharePoint Designer olarak bilinen Microsoft SharePoint Designer (SPD), Microsoft SharePoint sitelerini, iş akışlarını ve web sayfalarını oluşturmak veya değiştirmek için ücretsiz bir HTML düzenleyicisidir. SharePoint Designer 2013, istemci destek yaşam döngüsünün geri kalanı için (2026) SharePoint Server 2019 Genel Ön izlemesi ile çalışacaktır.

 1. Çoklu kullanım

Microsoft, SharePoint Online’a aktarmaya devam ettikçe, artan miktarda SharePoint çoklu kullanım kapasitesi, on-premises ortamlarda bulunmayan bulut teknolojilerine bağımlılıklar oluşturuyor. On-premises bir alternatif sunmanın maliyeti ve karmaşıklığı çok pahalı hale geldiği için SharePoint 2019’da bulunmayacak.

 1. Visio Hizmetleri

Visio Hizmetleri, Visio diyagramlarını oluşturmak için iki seçeneği vardır: Microsoft Silverlight tabanlı ve PNG tabanlı. Microsoft Silverlight 12 Ekim 2021 itibariyle desteklenmeyecek. Bu da Silverlight tabanlı oluşturma işleminin artık SharePoint Server 2019 Genel Ön izleme’ de desteklenmeyeceği anlamına gelir.

 1. Kod tabanlı sanal alan çözümleri

Kod tabanlı sanal alan çözümleri için destek SharePoint 2019’dan kaldırılacak. Sanal alan çözümleri, özelleştirmeleri site koleksiyonu düzeyinde SharePoint’e dağıtmak için kullanılabilecek özelleştirme paketleriydi. Fakat zaten SharePoint 2013 ve SharePoint Online’dan kaldırılmışlardı. Microsoft, alternatif olarak kullanıcıların SharePoint eklentilerine bakmalarını öneriyor.

 

By David Roe