Office: Excel için Power Map

Office: Excel için Power Map

Power Map,  Microsoft Bing Maps ile beslenen dinamik Excel eklentisidir. Bu eklenti, Excel hücrelerine girdiğiniz ülke/bölge/il/ilçe ve koordinatları harita üzerinde belirlemenize ve verdiğiniz değerler karşılığında sütunlar/alanlar oluşturmanıza olanak sağlayarak, sunularınıza farklı bir boyut getirebilmektedir.

Organizasyonlarda veri üzerinde çalışarak veriyi anlamlandıran iki birim bulunmaktadır.  Bunlardan ilki veri yönetimini sağlayan, organizasyonun tüm veri analiz alt yapı hizmetini sunan yazılım ve veritabanı ekibidir. Veritabanı ve yazılım ekibi verinin toplanmasından, uygun araçlarla analiz edilmesinden ve raporlama için uygun biçimde sunulmasından sorumludur. İkinci birim ise raporlama yaparak veri konusunda karar vericilerin karar verme noktasında etkilenmesini sağlayan ya da bizzat karar vericilerin kendileridir.

Organizasyon içerisinde raporlama yapan birim ile ve veri alt yapısından sorumlu ekiplerin hem teknik bilgi olarak, hem de organizasyonel açıdan birbirinden uzak olmaları; raporlamanın güç, yorucu ve enerji tüketen bir süreç olmasına neden oluyor. Buradaki temel problem raporlama yapan çalışanların teknik konulardaki bilgi yetersizliği, bununla beraber teknik taraftaki çalışanların ise yapılacak çalışmanın iş tarafına hakim olmamalıdır.

power BI power map microsoft agc yazilim

Microsoft Power BI araçları ile organizasyon içerisindeki bu problemi kalıcı olarak çözmek mümkün. Power BI araçlarını kullanarak büyük ve karmaşık alt yapılardan son kullanıcının rahatlıkla anlayabileceği ara yüzler tasarlamak mümkün. Raporlama konusunda her istek için ayrı bir yazılım sürecine girmek yerine doğru Excel ara yüzlerini kullanarak raporlamayı son kullanıcının istediği etkinlikte ve görsellikte elde etmesi sağlanabilir.

Power BI araçları Excel üzerine yüklenen eklentilerden oluşur. Bu eklentilerin Excel üzerinde ve Excel kullanım kolaylığında olması, Excel kullanırken kendisini iyi hisseden bir kullanıcı için oldukça kolay ve vazgeçilmez olmasını sağlayacaktır.

Verilerinizi Excel’de bulunduruyorsanız, klasik 2B şemalarının yerine Power Map’ın jeo uzaysal ve zaman tabanlı verilerdeki bilgileri belirleme potansiyelini kullanabilirsiniz. Örneğin, dijital pazarlamacılar kampanyalarını daha iyi hedeflerle zamanlarken çevreye duyarlı kurumlar enerji tasarrufu programlarını yoğun kullanım dönemlerine göre ayarlayabilir.

Excel’de Power Map eklentisini kullanmak için  Microsoft websitesi üzerinden  Power Map eklentisini indirin ve kurulumunu yapın. Excel’de Ekle menüsünün altında Power Map’i Başlat menüsünün eklenecektir.

Microsoft Power BI (Power Business Intelligence) verileri bulup görselleştirmenize, bulguları paylaşmanıza ve sezgisel yeni yollarla birlikte çalışmanıza olanak sağlayan bir çevrimiçi hizmet ve özellikler topluluğudur. Microsoft Power BI (Power Query, Power View, Power Map) ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize mail atabilir (info@agcyazilim.com) veya danışmanlarımızla (0212 275 7132) görüşebilirsiniz.

Office 365’i tüm özellikleri ile 30 gün ücretsiz olarak kullanmaya başlamak  için tıklayın.