Outlook (roaming) imzalar ile CodeTwo imza çözümlerinin karşılaştırması

Outlook (roaming) imzalar ile CodeTwo imza çözümlerinin karşılaştırması

Microsoft, Outlook desktop/Windows sürümü için eposta imzaları ile ilgili yeni bir gezici (roaming) özellik sunacak. Yeni özellik, Outlook e-posta imzalarının depolanma şeklini değiştirir. İmzalar artık yerel bir sürücüde saklanmayacak. Kullanıcı posta kutusunda saklanacak. Bu da kullanıcının e-posta hesabıyla yapılandırılmış Windows için Outlook çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak. Bu özellik Microsoft 365 kullanıcıları için 2020’nin 4. çeyreğinde kullanıma sunulacak ve otomatik olarak etkinleştirilecek. Ancak Microsoft 365 yol haritası öğesi 60371’e göre Microsoft 365 Aylık Kanal (erken adapte olan) kullanan kullanıcılar, bu özelliği (Temmuz veya ağustos aylarının sonlarında) daha erken alabilirler. Sektörde bu konuda birçok yanlış bilgi olduğundan, bu özelliğin gerçekte ne olduğunu ve CodeTwo imza çözümlerini etkileyip etkilemediğini açıklayalım.

Outlook dolaşım imzalarının CodeTwo yazılımı üzerindeki etkisi

Microsoft, Microsoft 365 istemcilere gönderilen bir e-postada, e-posta imza işlevselliği sağlayan üçüncü taraf eklentilerin, yöneticiler bu makaleye göre kuruluşlarındaki kullanıcılar için kayıt defterini değiştirmedikçe bu özellik kullanıma sunulduğunda artık çalışmayacağını belirtti. Benzer bilgiler birçok farklı kaynak ve makaleye de yayınlandı.

Bu nedenle, Microsoft’un yeni özelliğinin:

    1. CodeTwo araçlarını “bozmayacak” veya herhangi bir şekilde değiştirmeyecektir. Yalnızca Outlook imzalarını (web üzerinde Outlook (OWA) yıllarca yaptığı gibi) bulutta kaydedecek. Bu şekilde, bu imzalara, aynı Microsoft hesabına bağlanan Outlook’u kullanan bir kullanıcı diğer Windows tabanlı bilgisayarlardan da otomatik olarak erişilebilecek.
    2. İmzaların merkezi yönetimini, AD entegrasyonunu, dinamik imzaları, imza kampanyalarını ve CodeTwo’dan aldığınız diğer özellikleri kapsamaz;
    3. mobil cihazlarla ve diğer e-posta istemcileriyle çalışmaz. Yalnızca masaüstü Windows Outlook ile sınırlıdır;

Office 365 için CodeTwo E-posta İmzaları ile hangi imza modunu kullanırsanız kullanın, kuruluşunuz için herhangi bir işlem* yapmanız gerekemez.

    • imzaları merkezi olarak eklemek için sunucu tarafı modunu kullanırsanız, bu değişiklik kuruluşunuzu etkilemez;
    • istemci tarafı veya birleşik (combo) mod kullanıyorsanız (Outlook için CodeTwo Signatures Eklentisi’ni yüklemenizi gerektirir), CodeTwo Outlook eklentisinin yeni sürümü (Haziran ayında çıkan), kullanan tüm kullanıcılar için kayıt defterini otomatik olarak değiştirir

Bu eklenti böylece CodeTwo imzaları dolaşım imzaları Microsoft tarafından yayımlandığında çalışmaya devam edecektir. Yeni eklenti ortaya çıktığında, bu kullanıcılar için otomatik olarak güncellenir (güncellemeden sonra Outlook’u yeniden başlatmaları istenebilir).

* Eklentiyi genel olarak GPO aracılığıyla dağıtan yöneticilerin, tüm kullanıcıların en son sürümü aldığından emin olmak için yeniden konuşlandırmaları gerekir (birkaç gün içinde kullanıcı kılavuzunda bunun nasıl yapılacağıyla ilgili talimatlar vereceğiz).

Office 365 için Outlook dolaşım imzalarının ve CodeTwo E-posta İmzalarının karşılaştırılması

Yukarıda belirtildiği gibi, Outlook için yeni özellik, Office 365 için CodeTwo E-posta İmzaları gibi üçüncü taraf e-posta imza araçlarını kullanan şirketler için hiçbir şey değiştirmez. Çünkü bu araçlar tamamen farklı sorunlara çözüm sağlamaktadır.

Outlook’taki değişiklik ile CodeTwo’nun e-posta imza çözümü ile karşılaştırmak için aşağıdaki tabloya göz atın.

CodeTwo Email Signatures for Office 365CodeTwo Email Signatures for Office 365Yeni Outlook eklentisi
Tüm şirket veya seçilen kullanıcı grupları için merkezi e-posta imza yönetimi
Tüm e-posta istemcileri (cep telefonları dahil) ve cihazlarının desteklenmesi
Dahili ve harici e-postalar için farklı imzalar kullanabilme
İmzalar kurallara göre otomatik olarak eklenir
Şifreli (encrypted) mesajlarda e-posta imzaları
Azure Active Directory senkronizasyonu (kullanıcı bilgileri imzalara otomatik olarak eklenir)
E-posta imza kampanyaları planlama
E-posta imzası tasarımı ve yönetiminin belirli kişilere veya ekiplere devredilmesi
Tüm şirket genelinde birleşik görsel kimlik (Unified visual identity)
Düz metin e-postaların otomatik olarak HTML biçimine dönüştürülmesi (mobil cihazlar tarafından gönderilen e-postalardaki imzalar bilgisayarlardan gönderilenlerle aynı görünür)
Tüm / seçilen kullanıcıların imzaları değiştirmesinin engellenmesi
E-posta imzalarında tek tıklamayla müşteri memnuniyeti anketleri
E-posta gövdesinde veya konuda kullanılacak belirli anahtar kelimeler ile imza ekleme / kaldırıma özelliği
diğer özellikler için ürünü inceleyiniz

Yazar: Jacek Szafran